Do galérie Návšteva bane boli pridané fotografie.
Návšteva bane
Návšteva Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom
15. janurára 2020
Čo uvidíme v roku 2020 pri pohľade na oblohu?
Zážitkové učenie v galérii
- 69
Vo štvrtok 19. 12. sme navštívili Galériu Múzea mincí a medailí v Kremnici, výstavu textilu, ktorou nás sprevádzala pani Dušková. Spoločne sme vytvorili vianočné stromčeky a vyfarbili si obrázky
Žiaci II. stupňa si pripravili vianočný program, ktorí predviedli svojim spolužiakom. Pripravili ich pán učiteľ Imrišek a pani učiteľka Mrázová. Potom sa ešte zabavili pri veselej hudbe.
OZNAM O VIANOČNÝCH PRÁZDNINÁCH
Riaditeľstvo Spojenej školy internátnej v Kremnici oznamuje rodičom, že vianočné prázdniny sú od 23. decembra 2019 do 7. januára 2020.
Posledný deň vyučovania pred prázdninami je 20. december 2019 (piatok).
Vyučovanie po prázdninach začína v stredu 8. januára 2020 (streda).
Mikuláš 2019
- 22
Ahoj Európa!
Vo štvrtok 5. decembra 2019 poobede sme namiesto bežného vyučovania pozvali žiakov 8. ZŠ, 9. A a 9. B triedy na besedu do Školského klubu spojenú s prezentáciou žiackeho videa „Kľúče do neznáma“ k 30. výročiu Nežnej revolúcie. Stretnutie bolo určené predovšetkým pre žiakov a ich rodičov, ktorým sme chceli aj takýmto spôsobom prejaviť vďaku za to, že nám s dôverou zverili svoje deti. Rodičia nemajú totiž toľko možností vidieť výsledky prác svojich ratolestí.
Pozvanie na besedu o novembrových udalostiach v Kremnici prijal aj syn p. Alfréda Haška, muža Novembra 1989, neskôr poslanca Federálneho zhromaždenia - Viktor Haško. V tom čase učiteľ Alfréd Haško spolu s p. Romanom Vykysalým stáli za organizovaním štrajkov proti vtedajšiemu komunistickému režimu. Po prezentácii videa, ocenení žiakov, rozhovore s p. Haškom a malom občerstvení sme sa vybrali so žiakmi do Labyrintu – niekdajšieho klubu mladých, kde sa pred 30timi rokmi odohrali kľúčové okamihy Nežnej revolúcie v Kremnici. Prešli sme sa po miestach, ktoré p. Haško spomínal – popri parkovisku Jeleň sme sa zastavili pred MsKS, zašli do Labyrintu, v ktorom nás srdečne privítal a zaujímavo rozprával o priestoroch Labyrintu jeho terajší majiteľ p. Varhaňovský a svoju prechádzku sme ukončili pred Mestským úradom, kde si teraz pokojne stojí vianočný stromček.
Prechádzkou sme sa zapojili do celoslovenského pochodu žiakov s názvom „Ahoj Európa!“ ku Dňu ľudských práv. Pred tridsiatimi rokmi - 6. decembra 1989 - sa totiž pod Devínom napriek nepriaznivému počasiu zišlo popoludní asi dvetisíc študentov bratislavských vysokých škôl. Po sľube vernosti národu, vlasti, demokracii, tolerancii, ľudskosti, bratstvu, rovnosti a ich mladým ideálom vytvorili dlhú ľudskú reťaz, ktorá symbolicky obišla hrad.
Na Deň ľudských práv – 10. 12. 1989 sa vzdal funkcie vtedajší komunistický prezident ČSSR Gustáv Husák. Po vyše štyridsiatych rokoch zložila sľub prvá väčšinovo nekomunistická vláda Československa. A v ten deň sa „zázračne“ otvorili hranice a tisíce ľudí v mraze kráčali okrajom Dolného Rakúska pod Devín z druhej strany Dunaja – prešli slobodne za Železnú oponu.
Vo štvrtok 5. decembra 2019 sme mrzli aj my, ale s úplne iným pocitom. Nemuseli sme sa báť o svoje rodiny, o svoje miesto v práci, ani o svoj život. „Človek musí bojovať proti zlu, na ktoré stačí, “ povedal Ján Palach a my ďakujeme tým, ktorí sa nebáli postaviť za slobodu nás všetkých.
10
Šikovníčkovia počas aktivít v ŠI
Do galérie Šikovníčkovia počas aktivít v ŠI boli pridané fotografie.
69Najnovšie pridané fotografie sú z pondelka 2. decembra a je na nich s nami akademický maliar Stanko Lubina, ktorý nás učí výtvarné techniky. Týmto spôsobom reprezentoval Slovensko na celom svete.
Po stopách pamätníkov SNP
Milí žiaci,
29. augusta 2019 si celé Slovensko pripomenulo 75. výročie Slovenského národného povstania /SNP/. SNP vypuklo 29. augusta 1944, v čase, keď piaty rok zúrila druhá svetová vojna. SNP bolo jedným z najväčších ozbrojených vystúpení proti fašizmu v Európe. Centrom Povstania bola Banská Bystrica. Ťažké boje povstaleckej armády a partizánov proti nemeckej armáde prebiehali aj v okolí Kremnice. Nemecké letectvo bombardovalo Bystrickú dolinu a Skalku. V Kremnici sídlil štáb IV. taktickej skupiny povstaleckej armády, a V. oddiel 1. partizánskej brigády. Po vojne sa aj v Kremnici našli masové hroby... Kremnica bola zaradená do zoznamu 110 vypálených obcí na Slovensku.
Nám, mladým generáciám občanov Kremnice, pripomínajú tieto udalosti už len pamätníky. Tie tu však musia byť, aby sme nezabudli, že vojna je šialenstvo, ktoré nezmyselne marí ľudské životy a stavia človeka proti človeku...
Športový deň - ULTIMUV
Zážitkové vyučovanie
10Streda 20. novembra 2019 patrila na našej škole športovým aktivitám. Spojená škola internátna, Československej armády 183/1 v Kremnici privítala pracovníčky z pohybového centra ULTIMUV, ktoré sídli v Banskej Bystrici. Fyzioterapeutka Robka a trénerky Miška s Ľubkou si pripravili zaujímavé aktivity nielen pre žiakov školy, ale aj pre učiteľov. Celé dopoludnie bolo rozdelené na niekoľko častí.
Prvá hodina patrila prvému stupňu. Deti mali pripravené na rôznych stanovištiach zaujímavé prekážky, kde si mali možnosť preveriť svoju rýchlosť a obratnosť.
Druhá a tretia hodina patrila druhému stupňu. V prvej časti si staršie deti zasúťažili v dosť náročných fyzických aktivitách, kde museli preukázať svoju pohybovú koordináciu, orientáciu v priestore, rozvoj čestnosti a bojovnosti. V druhej časti, pod odborným vedením fyzioterapeutky, si žiaci precvičili správne držanie tela pri státí, pri sedení. Špeciálnymi cvičeniami si ponaťahovali a uvoľnili skrátené svaly. Počas týchto cvičení žiaci spoznávali vlastné telo, vlastné možnosti a limity. Naučili sa správne dýchať aj relaxovať. Vnímali svalové napätie. Prostredníctvom pohybu získali skúsenosti a poznatky o sebe, svojom vlastnom tele.
Štvrtá, posledná hodina, patrila učiteľom školy. Cvičenie s fyzioterapeutkou Robkou sa nieslo v príjemnej uvoľnenej atmosfére. Pod odborným dohľadom sme si precvičili hlavne naše chrbtové svalstvo. Podrobnejšie sme sa dozvedeli o pohybovom centre Ultimuv a ich aktivitách.
Celé športové dopoludnie prinieslo pre našich žiakov nové povzbudenie záujmu o pohybovú a športovú činnosť.
.....ešte raz ďakujeme pohybovému centru ULTIMUV z Banskej Bystrice.
Mgr. Jaroslava Páričková
Jesenné práce v záhrade s ŠKD
Do galérie Jesenné práce v záhrade s ŠKD boli pridané fotografie.
Jesenné tvorenie v ŠKD
Do galérie Jesenné tvorenie v ŠKD boli pridané fotografie.
Na potulkách jesennou prírodou deti z ŠKD
Do galérie Na potulkách jesennou prírodou deti z ŠKD boli pridané fotografie.
Bratislava - Primaciálny palác - November 89 a MY
15. 11. 2019
2Bolo to pre nás nečakané, ale stalo sa a veľmi sa s našimi žiakmi tešíme. Zúčastnili sme sa totiž celoštátnej súťaže November 89 a MY, ktorú organizovalo OZ KLUB 89 a v piatok 15. novembra sme sa vybrali na slávnostné vyhodnotenie do Bratislavy - Primaciálneho paláca. Súťaže sa zúčastnilo približne 50 škôl a súťažili v troch kategóriách - retro dizajn, audiovizuálna tvorba a literárna tvorba. My sme sa zapojili do dvoch kategórií. So žiakmi 8. ZŠ, 9. A a 9. B sme natočili video o Nežnej revolúcii a žiak J. Tӧkӧly napísal báseň "Čierne zlato". Video získalo 1. cenu v audiovizuálnej tvorbe, a to v konkurencii s bežnými ZŠ, čomu sa nesmierne tešíme. Po odovzdávaní cien - diplomu a spomienkových predmetov na revolúciu sme boli pozvaní na recepciu a debatu s významnými osobnosťami Nežnej revolúcie - politikmi Jánom Budajom a Jánom Čarnogurským, spisovateľom Ľubomírom Feldekom, organizátorkou študenstkých protestov - Danou Füle a maliarom Miroslavom Cipárom. Do Bratislavy šlo len pár žiakov, ale chceli by sme sa poďakovať všetkým, ktorí prispeli k vzniku zaujímavého videa. Veríme, že si ho prídu pozrieť aj rodičia, ktorých sme pozvali na 28. novembra do školského klubu školy, aby si s nami toto víťazné dielko svojich detí pozreli spolu s nami. Našimi víťazmi sú:
- Elizabeth Viktória Daubnerová
- Laura Radičová
- Rastislav Bíleš
- Erik Zliechovec
- Simon Výrostek
- Bibiana Magulová
- Patrik Mészároš
- Tomáš Hric
- Christián Michele
- Boris Baláž
- Adrián Debnárik
- Jeronimo Tӧkӧly
- Michaela Pechová
- Adam Henžel
- Juraj Bernáth
- Erik Zoban
Nežná revolúcia u nás v škole 14. 11. 2019
Vo štvrtok 14. novembra sme strávili s deťmi veľmi zaujímavý deň, ktorým sme si pripomenuli udalosti zo 17. novembra 1989. Pozvali sme na našu školu aj Spojenú školu internátnu sídliacu na ul. Sama Chalupku. Naši žiaci si pripravili bohatý kultúrny program, ktorým sme si pripomenuli cvičenie spartakiády, prezentovali sme súťažné video, ktoré jednoducho vysvetľovalo, čo je Nežná revolúcia a aké udalosti k jej vzniku viedli. Naši žiaci nám zatancovali aj zaspievali pieseň "Tváre slobody", a tým sa chceli poďakovať všetkým, ktorí sa nebáli bojovať za slobodu pred 30. rokmi. Súčasťou programu boli aj spomienky našich učiteľov na udalosti z Novembra 89, ktoré sa čítali. Po programe sa deti zapojili do súťaže, na ktorej museli plniť rôzne úlohy: vyrábali si vlajky ČSSR aj SR, skladali texty hymien, robili okraje do zošitov ako kedysi, zbierali zemiaky na zemiakovej brigáde, stáli v radoch na banány a WC papier, skladali komíniky zo šiat v povinnej vojenskej službe a stavali trať mládeže z lega. Nakoniec mávali vlajkami pod pomníkom padlých hrdinov a ich odmenou bol "dobrý pocit z dobre vykonanej práce" a čestné uznanie, ktoré symbolizovalo podanie rukou všetkými prítomnými učiteľmi.
4
Mladý tvorca - Nitra (Agrokomplex)
Tento rok sme sa rozhodli navštívit Agrokomplex Nitra a výstavu stredných odborných škôl s názvom "Mladý tvorca". Do Nitry sme v daždivom počasi vycestovali 5. novembra so žiakmi 7. 8. a 9. ročníkov, pretože práve títo žiaci stoja pred neľahkou úlohou vybrať si svoju ďalšiu životnú, ale najmä profesijnú púť. Túto výstavu každoročne spoluorganizuje Ministrestvo vnútra a aj práve preto sme si mali možnosť pozrieť policajtov v akcii, stredné policajné školy s ukážkami a krátkym výcvikom sebaobrany. V dvoch pavilónoch sa prezentovali SOŠ z celého Slovenska a poskytovali nám podrobné informácie o štúdiu. Žiaci mali možnosť posadiť sa do kresla vizážistky a kaderníčky, poskytnúť prvú pomoc, pohladiť zvieratká a vyskúšať si miesto v simulovanej autonehode. Okrem toho maľovali svetlom, skladali hudbu alebo si zatancovali s humanoidným robotom. Veríme, že sa nechali inšpirovať pracovnými firmami a odniesli si konkrétnejšiu predstavu o svojom budúcom povolaní.
Ukážka humanoidného robota a cvičenie v sebaobrane
Ukážka sebaobrany policajného zboru
Cvičenie v sebaobrane
Florbalový turnaj Plzeň 2019
Na pozvanie Základnej a Materskej školy v Plzni sa v dňoch od 6. do 10. novembra žiaci našej školy s pedagogickým dozorom zúčastnili medzinárodného florbalového turnaja škôl pre žiakov so sluchovým postihnutím.
Namáhavá cesta vlakom trvala viac ako 10 hodín. Spríjemnil nám ju pohľad na známe mestá SR a ČR. Cestovali sme cez Martin, Žilinu, Púchov, Valašské Medziříčí, Pardubice, Prahu, Beroun a Plzeň. Turnaj sa zúčastnili aj školy z Halle (Nemecko), Ljubljany (Slovinsko), Ostravy, Valašského Medziříčí, Českých Budejovic, Plzne a Kyjova. Okrem pána učiteľa Kormaňáka nás sprevádzal náš tréner pán vychovávateľ Skokánek.
Na turnaji sme obsadili pekné 5. miesto a za najlepšieho hráča turnaja bol vyhlásený náš žiak Adam Henžel. Súčasťou návštevy Plzne bola aj návšteva ZOO záhrady a centra mesta s najvyššou vežou v ČR, Techmánie a časti Plzeň 4 - Doubravky.
Mgr. Peter Kormaňák
Biblia na cestách
V stredu 7. 11. sme navštívili unikátnu putovnú výstavu 'Biblia na cestách' v Mestskom kultúrnom stredisku v Kremnici. Pán Milan Šurman nám ukázal historické slovenské a zahraničné biblie, unikátne novodové a najnovšie biblie v rôznych formátoch a prevedeniach, biblie pre deti, študijné, historické, a rôzne doplnkové materiály a mapy. Deti zaujali bohato ilustrované biblie, nahrané na mp4 so slúchadlami, alebo biblia ilustrovaná Salvátorom Dalím, na ktorej boli položené rukavičky. Pán Šurman nám povedal, že váži 17 kíl a je to najťažšia biblia na výstave. Tiež nám ukázal dve biblie, ktoré zapožičal pán farár z evanjelickej fary z Kremnice. Staršia z nich má vraj 500 rokov.
6
Dialóg s linkou
- 9
V piatok 25. októbra sme navštívili galériu Múzea mincí a medailí v Kremnici, kde vystavovali svoje diela dvaja priatelia, umelci. Jeden nepočujúci, Stanislav Lubina a jeden počujúci, Jozef Vydrnák. Pani Majerová nás pozvala na edukačný program k výstave Dialóg bez slov - umením k sebapoznaniu - znášanlivosť, tolerancia, nikto nie je dokonalý. Deti si pozreli výstavu, vyskúšali si hmat na rôznych materiáloch, naučili sa, že nemusia vedieť kresliť, ich kresby nie sú dokonalé, ale vo vnútri sú rovnako sladké. Ďakujeme!
Ružové kráľovstvo
- 6
V roku 2020 oslávime 100. výročie vzniku Slovenského národného
divadla. Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo rok 2020 za Rok slovenského divadla.
V Spojenej škole internátnej v Kremnici (bývalej ZŠ pre žiakov so sluchovým
postihnutím internátnej) sme sa preto rozhodli, že si aj my pripomenieme udalosti, ktoré sa
spájajú s prvými divadelnými predstaveniami na Slovensku ako aj s našou kultúrou.
Aj keď trochu v predstihu, chceli sme žiakom priblížiť divadelnú scénu
prostredníctvom zážitkového učenia. Dňa 23. októbra 2019 sme navštívili Štátnu operu
v Banskej Bystrici, kde mali žiaci prvého stupňa možnosť bližšie sa oboznámiť a na živo
vidieť „dosky, ktoré znamenajú svet“. Prostredníctvom opery Ružové kráľovstvo spoznali
javisko, scénu, oponu, hercov či dirigenta. Väčšina z nich bola v divadle prvý krát. Rozprávka
sa nám i žiakom veľmi páčila, čoho dôkazom bolo, že celé vystúpenie so záujmom a údivom
sledovali.
Veríme, že sa nám u žiakov podarilo prebudiť záujem o divadlo ako aj o kultúru
a vzťah k umeniu, ktorý budú ďalej vo svojom živote rozvíjať. Príbeh Ružového kráľovstva
zaujal tak malých ako aj veľkých, pohladil oko i dušu, preto ju vrelo všetkým odporúčame.
M. Černická