• Poznávame zvieratká

• - rozvoj reči a posunkov u detí so sluchovým postihnutím v ranej starostlivosti

Pomôcka bola vytvorená v spolupráci s firmou Promoton z Martina, s finančnou podporou Nadačného fondu  Telecom  pri nadácii Pontis, v projekte Poznávame zvieratká, pedagógmi Spojenej školy internátnej v Kremnici. Je určená deťom od troch do šiestich rokov (deti s MR do desať), ktoré sa vzdelávajú v špeciálnej materskej škole alebo sú integrované v bežnej materskej škole. Pomáha im naučiť sa a precvičiť základné poznatky o zvieratách, kde žijú, aké vydávajú zvuky. Oboznámi ich so základnými posunkami a prstovou abecedou. Sadu odporúčame využívať v rodine, v škole, v poradenskom zariadení, v detskom domove, alebo v škole pri zdravotníckom zariadení. Môže byť tiež vhodnou pomôckou pre logopédov. Súčasťou setu je knižka, maľovanka, magnetky a okienková prstová abeceda.

Knižka slúži na vyhľadávanie a priraďovanie zvieratka k zvuku, prostrediu a posunku. Na prvej strane nájdeme obrázok znakov prstovej abecedy. Pokračujeme stránkami rozdelenými na štyri časti, ktoré sú pomiešané. Každé zvieratko treba pomenovať a ukázať posunok. Obrázky sú statické, preto je lepšie ho drobcovi najprv predviesť s pohybom, aby si ho vedelo lepšie osvojiť. Treba si  uvedomiť, že malé deti sa ťažko sústredia, majú krátku pozornosť. Vizuálna hra s obrázkom rýchlo pomáha rozvíjať slovnú zásobu a predstavivosť. Odzeranie a reč je najlepšie cvičiť odborne s logopedičkou. Nepočujúce deti nemajú skúsenosť so zvukom, ktoré zvieratko vydáva, preto im ponúkame poznatok ako môžu tento zvuk vyjadriť slovom a vizuálnym spôsobom – písaným písmom, ktoré prečítajú pomocou prstovej abecedy. Na štvrtom obrázku je miesto, kde zvieratko býva. Úloha je nájsť obrázky, ktoré patria k sebe. Na zadnej strane si dieťatko môže overiť, či úlohu vyriešilo správne.

Maľovanka má motivačnú a vizuálnu funkciu, pomáha rozvíjať jemnú motoriku.  S dieťatkom opakujeme posunky a prstovú abecedu. Na každom obrázku je zvieratko, zvuk aj miesto, kde býva. Môžeme obrázkom začať nácvik a mať ho poruke pri priraďovaní.

Magnetky rozvíjajú manipulačné schopnosti, pozornosť a pomáhajú utvrdiť  zapamätané pojmy. Keď sa s nimi malý objaviteľ pohrá, môže ich priraďovať na magnetickú tabuľu, na ktorú nakreslíme vhodné prostredie a pritom pomenúvať zvieratká, zvuky, miesta, kde bývajú a ukazovať ich mená posunkami a prstovou abecedou.

Okienková prstová abeceda slúži na nácvik, ale trochu aj ako ťahák pri učení sa prstovej abecedy. Obrázky písmeniek sú ukryté pod znakmi tlačenej abecedy. Sú odfotené z pohľadu vnímateľa, teda nie tak ako sa posunok tvorí, ale tak ako ho vidíme. Najprv dieťatku ukážeme písmenká jednotlivo. Po nácviku ich spájame do slov.

Dúfame, že knižka, maľovanka, magnetky aj okienková prstová abeceda sa budú deťom páčiť a naučia sa veľa nového. Potešilo by nás, keby sa posunky a prstovú abecedu naučili aj počujúce deti aby si porozumeli a mohli sa hrať spolu. Želáme vám aj vašim ratolestiam, žiakom alebo klientom veľa poučnej zábavy.

Lucia, Romana a Zuzana

Dokumenty na stiahnutie: