Snepeda na svojej stránke uvádza ešte:
Prezident Svetovej federácie nepočujúcich Joseph Murray nám prináša dobrú správu. Svetová zdravotnícka organizácia na požiadanie Svetovej federácie nepočujúcich zverejnila text o tom, ako byť priateľský, rovnocenný k nepočujúcej alebo nedoslýchavej osobe. V texte je šestoro otázok a k nim viaceré odpovede.
Text nájdete na tejto stránke: https://www.who.int/.../item/how-to-be-hearing-loss-friendly
Ak vám to ukazuje len v angličtine, tak tam hovoria niečo takéto:
Prečo je dôležité byť hluchý alebo nedoslýchavý priateľský?
Priateľský postoj nepočujúcich alebo nedoslýchavých je rozhodujúci pre podporu inkluzivity a zabezpečenie efektívnej komunikácie s nepočujúcimi alebo nedoslýchavými ľuďmi. Podporuje podporné prostredie, ktoré umožňuje každému plne sa zapojiť do spoločenských aktivít.
Takmer 20 % ľudí pociťuje určitý stupeň straty sluchu a toto percento sa zvyšuje. Preto je pravdepodobné, že v našom každodennom živote budeme musieť komunikovať s ľuďmi, ktorí sú nepočujúci alebo nedoslýchaví. Uvedomenie si dobrých komunikačných stratégií pre ľudí, ktorí sú nepočujúci alebo nedoslýchaví, nám umožní lepšie komunikovať s každým.
Ako môžem ako učiteľ podporovať nepočujúce alebo nedoslýchavé dieťa v triede?
- Opýtajte sa detí, čo potrebujú ako primerané prispôsobenie od vás, študentov a zamestnancov školy a buďte ich spojencom.
- Posaďte dieťa pred triedu, ak je to možné a so súhlasom dieťaťa, a počas rozprávania sa tvárou priamo k dieťaťu.
- Podporte deti, ktoré používajú načúvacie pomôcky alebo implantáty tým, že sa naučia riešiť bežné problémy, ako je napríklad výmena batérií.
- Povzbudzujte deti, aby vám dali vedieť, keď nepočujú iných a potrebujú, aby sa opakovali.
- Povzbudzujte ostatné deti v triede, aby komunikovali podľa toho, ako napríklad učenie sa národného posunkového jazyka dieťaťa alebo používanie vizuálnej komunikácie.
- Používajte systémy indukčnej slučky a frekvenčnej modulácie (FM), pretože tieto môžu zabezpečiť plynulejšiu komunikáciu pre deti používajúce načúvacie pomôcky alebo implantáty.
- Naučte deti sebaobhajovať svoje potreby doma aj v škole. Povzbudzujte deti, aby napríklad informovali svojho učiteľa alebo rodičov, keď načúvací prístroj prestane fungovať.
- Povzbudzujte rodičov, aby prezradili postihnutie svojho dieťaťa a neskrývali ho.
- Zapojte dieťa do všetkých aktivít a povzbudzujte ostatné deti, aby robili to isté.
- Uľahčiť stretnutia medzi dieťaťom a ostatnými rovesníkmi a vzormi dospelých, ktorí sú tiež nepočujúci alebo nedoslýchaví.
- Ak dieťa nepodáva dobré výsledky v triede, zistite, či má dieťa stratu sluchu tým, že povzbudíte rodičov, aby dali skontrolovať sluch dieťaťa.
#WorldHearingDAY #ANEPS #snepeda