• Methods used in education

• V dňoch 3. - 7. decembra sa v našej škole uskutočnilo prvé medzinárodné stretnutie v rámci projektu Erazmus+. Tento projekt s názvom "Metódy využívané pri edukácii viacnásobne postihnutých detí" in English 'Methods used in education of children with multiple disabilities' vznikol s cieľom vymeniť si s partnermi iných krajín osvedčené, inovatívne a efektívne metódy a postupy vo vzdelávaní detí s viacnásobným postihnutím.

Do projektu sa zapojili školy zo Slovenska, Čiech, Poľska a Slovinska. Počas piatich dní, ktoré sme spolu strávili, sme mali možnosť ukázať našim partnerom aké postupy a metódy používame my vo vzdelávaní našich detí a to priamo v prostredí školy. Celotýždenný program bol naplnený nielen odbornými prednáškami, ale tiež praktickými ukážkami, videoprojekciami, hospitáciami v triedach, materskej škole, v praktickej škole. Nešlo len o pasívne prijímanie informácii. Naši partneri boli naplno vtiahnutí do praktického využívania prezentovaných metód a postupov, ktoré si vyskúšali na „vlastnej koži“. Mali možnosť vyskúšať si na sebe účinky bazálnej stimulácie, zrelaxovať v multisenzorickej miestnosti Snoezelen, zacvičiť si regeneračné cvičenia, vyskúšať maľovať prstovými farbami, pod vedením našej psychologičky „ zažiť “ nedirektívnu terapiu hrou, či rozšíriť si poznatky o možnostiach využitia EEG biofeedbacku.
        Odborný týždeň bol obohatený aj o návštevu Špecializovaného liečebného ústavu Marína v Kováčovej. Nechýbalo ani kultúrne obohatenie. V poobedných hodinách sme navštívili Múzeum mincí a medailí v Kremnici a pozreli sme si tiež pamiatky v Banskej Bystrici. Šiesteho decembra k nám do školy zavítal Mikuláš, čo bolo príjemným zážitkom pre nás všetkých.
        Ďalšie stretnutie nás čaká v máji v susedných Čechách, v Plzni. V októbri navštívime školu v Krakove a posledné stretnutie uzavrieme návštevou školy v Ľubľane. Už teraz sme vo veľkom očakávaní, aké nové myšlienky a nápady si odtiaľ donesieme, aby sme ešte viac obohatili a zefektívnili vzdelávanie našich žiakov.

Fotogaléria:

O tomto podujatí napísali aj v Kremnických novinách. Článok nájdete :

Výsledky projektu:

Methods_used_in_education_of_children_with_multiple_disabilities_manual_ANJ.pdf