• Obnova záhrady - cesta k novým skúsenostiam

• Cieľ projektu

•

Cieľom projektu je naučiť žiakov vážiť si svoje životné prostredie, naučiť ich žiť v súlade s prírodou, chápať základné zákonitosti spolunažívania s prírodou, využívať prírodné zdroje s rozumom pre potreby spoločnosti. Tento cieľ by sme chceli dosiahnuť prostredníctvom našej školskej záhrady, kde postupne by sme naučili žiakov starať sa o prírodné prostredie. Cieľom projektu je revitalizácia existujúcej školskej záhrady, tak aby na jej obnove sa podieľali samotní žiaci pod vedením svojich učiteľov a odborníkov z praxe. Plánujeme v nej vytvoriť miesto pre vzdelávanie žiakov a detí našej školy. Prostredníctvom starostlivosti o zverené prostredie ich naučíme starať sa o životné prostredie.

• Cieľové skupiny, ich spolupráca a lokalizácia projektu.

•

Cieľovou skupinou projektu sú všetci žiaci našej školy. Naša škola zastrešuje   žiakov s rôznymi poruchami a postihnutiami. Sú to žiaci so sluchovým postihnutím , narušenou komunikačnou schopnosťou, poruchami učenia, poruchami  aktivity a pozornosti, ale aj žiaci s viacnásobným postihnutím. Práve pre túto skupinu žiakov je dôležité naučiť sa rôznym manuálnym zručnostiam a aj pochopiť spolupatričnosť človeka a prírody. Pochopiť potrebu prírody pre človeka a zároveň aj potrebu človeka pre prírodu. Do nášho projektu by sme chceli zapojiť aj rodičov žiakov a odborníkov na dendrológiu a záhradníkov. Plánujeme workshop, a podporu rodičov pri niektorých prácach. Do projektu plánujeme aktívne zapojiť všetkých učiteľov a to tak, že každá trieda bude mať na starosti určitý úsek záhrady. Učitelia budú predstavovať spojivko medzi žiakmi a rodičmi. A zároveň budú nápomocní pri zložitejších prácach. Plánujeme spolupracovať aj s Mestskými lesmi s ktorými sme už aj v minulosti spolupracovali.

Budova školy sa nachádza na pozemku, ktorý patrí škole od jej vzniku. Je zasadená do zelene, ktorú tvorí parčík a záhrada. Záhrada je súčasťou vzdelávania, žiaci v nej trávia nielen hodiny pracovného vyučovania a technickej výchovy, ale aj biológie, prírodovedy, výtvarnej výchovy a ostatných predmetov.