• Akcie školy

• 115. výročie založenia našej školy

•   Tento rok sme oslávili 115. výročie založenia našej školy. Za stopätnásť rokov prešli bránami školy stovky absolventov. Presne 1. októbra 1903 vznikol štátom podporovaný ústav pre vzdelávanie hluchonemých detí v budove Útulku sv. Jozefa - s dvanástimi žiakmi. Koloman Hercsuth, profesor budapeštianskej školy pre hluchonemých, dal vtedy podnet na založenie ústavu pre hluchonemých v Kremnici. Jeho snaha nebola jednoduchá. Celé tri roky presviedčal vtedajšieho starostu mesta Kremnica Emila Palkoviča a jeho poslancov o dôležitosti takéhoto ústavu. Ministerstvo školstva nakoniec 30. mája 1903 po dlhých rokovaniach prisľúbilo spoluúčasť na podporovaní a udržiavaní ústavu, a tak sa myšlienka začala realizovať. Koloman Hercsuth sa stal prvým riaditeľom ZŠI fungujúcej dodnes.

Dňa 19. októbra 2018 súčasná riaditeľka školy Miroslava Vetráková srdečne privítala predstaviteľov mesta, miestnych škôl, bývalých zamestnancov školy, ako aj mnohých absolventov školy v školskej jedálni - v priestoroch internátu, aby tak spoločne oslávili 115-te výročie najstaršej školy na Slovensku. Pozvanie prijali primátor mesta Kremnica Alexander Ferenčík, taktiež jeho zástupkyňa – pani Iveta Ceferová, pani Klára Popová z ÚSVaR, pani Gabriela Zábušková (z MPC BB), predposledná riaditeľka oslavujúcej školy – Jana Jánošková, ako aj riaditelia a zástupcovia kremnických škôl – Jozef Ličko (SOŠ pre ŽSPI) a zástupkyňa základnej školy P. Križku p. Jana Beňová.

Oslavy 115. výročia školy sa niesli v spomienkovej atmosfére a žiaci od materskej škôlky až po žiakov deviateho ročníka si pod vedením učiteľov pripravili kultúrny program. Veľmi milo pôsobili tí najmenší zo špeciálnej materskej škôlky oblečení v ľudových krojoch a predviedli nielen detské hry, ale zaspievali aj ľudové piesne. Hostia sa zasmiali pri roztomilých recitujúcich trpaslíkoch, z ktorých každý mal výraznú charakterovú vlastnosť akoby ušitú na mieru. Do školy spievajúc pritancovali aj žiaci tretieho a štvrtého ročníka s taškami na chrbte. Vďaka pantomíme sme sa dozvedeli, ako šetriť dôležitý prírodný zdroj – vodu, ktorú si žiaci ôsmeho a deviateho ročníka nacvičili s absolventkou našej školy a dnes pani učiteľkou Romanou Ridzoňovou. Žiaci ôsmeho ročníka sa snažili parodovať niektorých súčasných učiteľov, ako aj školstvo ako také s víziou vlastnej šťastnej budúcnosti. V rámci internátu nám zmiešané vekové kategórie žiakov veselo zatancovali a nakoniec šiestaci zarecitovali báseň o láskavých učiteľkách.

V závere programu pani riaditeľka Vetráková so zástupkyňou Bibianou Koštovou odovzdali vzácnym hosťom pamätné listy a malé darčeky. Osobitné miesto na konci programu však patrilo piesni, ktorú špeciálne na túto príležitosť zložil učiteľ školy Róbert Imrišek a text napísal ôsmak – Jeronimo Tӧkӧli. Obzvlášť chytľavý bol refrén piesne, keďže sa k jej spievaniu pridali žiaci celej školy a vďaka premietanej prezentácii aj ostatní hostia:

„Som tak rád, že chodím na ňu,
          na tú školu Vila Gaňu,
          školu, kde sme všetci kamaráti,
          nikto sa ku Tebe chrbtom neobráti.“

Prajeme našej škole, aby sa naďalej rozvíjala a pomáhala deťom plniť ich sny a všetkým zamestnancom školy želáme, aby sa ich úsilie stalo nevyčerpateľnou studnicou múdrosti a lásky. Všetko najlepšie k 115-tym narodeninám!

Miroslava Mrázová

Galéria: