• Akcie školy

•   Žiaci našej školy mali 12. marca – v mesiaci kníh možnosť stretnúť sa so slovenskou spisovateľkou – Ellou Michaelou Hajdukovou. Pred besedou s touto mladou ženou sme sa na hodinách slovenčiny oboznámili s jej doterajšou tvorbou. Netušili sme však, že to bol iba zlomok z toho, čo nám mladá autorka predstavila.

Autorka Michaela Ella Hajduková sa narodila 5. augusta 1984 v Gelnici, ale skoro celý život prežila v Margecanoch. Momentálne žije v Košiciach s manželom a dcérkou Juliankou a pracuje v miestnej knižnici.

Študovala na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity v odbore Učiteľstvo, nikdy však neučila. Hneď po skončení školy sa zamestnala v týždenníku Košický večer, kde pracovala ako redaktorka spravodajstva a publicistiky.

S písaním to začala myslieť vážnejšie počas vysokej školy, keď sa dozvedela o projekte Mám talent, aj keď začala písať oveľa skôr. Zapojila sa tam s príbehom Siete z času. Nie však pod vlastným menom, ale pod pseudonymom Ella. Neskôr sa s týmto príbehom dostala do finále Literárnej ceny a odtiaľ bol už len krôčik k vydaniu prvej knihy.
            Spisovateľka nám veľmi podrobne opisovala spôsob, akým sa dostala k písaniu. Rozprávala nám, že na strednej škole písala skôr „do šuplíka“ a keď dala svoju prvú knihu čítať spolužiačke, tá sa od nej nedokázala odtrhnúť a dokonca dostala za čítanie pod lavicou poznámku od učiteľky.

Zistili sme, že Michaelina najobľúbenejšia kniha je román Nepriznaná, ktorý je o Adele Ostrolúckej – údajnej milenke Ľudovíta Štúra. Adelu a všetky jej danosti, talent, vznešenosť a múdrosť nesmierne obdivuje a bolo jej ľúto, že stála v tieni Ľudovíta Štúra. List, ktorý si Michaela vymyslela ako dôverný prejav lásky a obdivu voči Adele, presvedčil svojou dôveryhodnosťou aj skúsenú dejepisárku.

Spisovateľka musela preštudovať nesmierne veľa literatúry, aby dokázala napísať tento román. Autorka sa často vo svojich knihách vracia do obdobia druhej svetovej vojny, zaoberá sa témou holokaustu alebo loví príbehy v Rumunsku a pozerá sa na grófa Draculu inak, ako sme zvyknutí.

V diskusii spisovateľka na otázku, kto je jej obľúbený slovenský autor, odpovedala, že nemá žiadneho slovenského, avšak je veľkou fanúšičkou anglickej J. K. Rowlingovej, autorky Harryho Pottera. Medzi jej najznámejšie knihy patria: Zákon krvi, Nemecké dievča neplače, Draculova žena, Tajomstvo môjho rodu, Všetky moje tváre, Zlatovláska.

Veríme, že Vás spisovateľka oslovila a vezmete do rúk niektorú z jej kníh. Prajeme príjemné čítanie!

(napísala Mirka Mrázová)

Pre otvorenie galéria klikni na fotografiu: