- Halloween
- Jesenná rovnodennosť
- All Souls´ Day
- All Saints´Day
- Guy Fawkes Night
- Veterans day
- Thanksgiving Day
- Saint Andrew´s Day
- Christmas
- Vianoce - zvyky pri vianočnom stole na Slovensku
- Čo znamená novoročná skratka P.F.?
- Silvester v anglicky hovoriacich krajinách
- Deň svätého Valentína
- 14. 3. Deň Pí
- Zmena zimného na stredoeurópsky letný čas
- Jarná rovnodennosť
- 9.10. 2019
- Easter
- Čo uvidíme v roku 2020 pri pohľade na oblohu?
- Vesmírne divadlo
Jesenná rovnodennosť
Jesenná rovnodennosť pripadla aj tento rok 2016 na 22. september. O 16.20 letného času hodine nastáva začiatok astronomickej jesene.
Prichádza obdobie dlhších a chladnejších nocí - jeseň. Deň sa vyrovná svojou dĺžkou noci. Tie sa však postupne začnú predlžovať až do zimného Slnovratu. Oficiálne dostane príroda i počasie jesenný charakter. Príroda dostáva energie jesene a vydáva z polí a záhrad svoje plody.
Sumeri počas roka rozlišovali dve obdobia. Letné obdobie, ktoré sa začínalo jarnou rovnodennosťou a zimné obdobie so začiatkom na jesennú rovnodennosť. V čase jesennej rovnodennosti Slnko svieti na Zem kolmo na rovník, takže obyvatelia na rovníku majú na pravé poludnie Slnko presne nad hlavou. Pre celú zemeguľu, okrem presných zemepisných pólov, je v tento deň dĺžka dňa a noci rovnaká, čiže 12 hodín.
Slnko vstupuje v čase jesennej rovnodennosti do znamenia Váh. Začína sa obdobie jesene a všetkého, čo k tomu patrí. Za kuriozitu sa považuje, ak sa termín jesennej rovnodennosti zhoduje s dátumom 24.9. Na premenlivosť termínov rovnodennosti vplýva pohyb Slnka okolo Zeme. Príchod jesene je podľa starých mýtov označovaný za čas, kedy nám, na severnej pologuli, boh svetla až do jarnej rovnodennosti mizne v temnom podzemí - načas umiera. Deje sa tak potom, ako už v termíne letného slnovratu utrpel od večného súpera, vládcu temnôt, smrteľné zranenia.
V pradávnej severskej mytológii mali sviatok Mabon Herfest. Jesennú rovnodennosť slávili 21. septembra. Bol to čas poďakovania za hojnú úrodu. Symbolicky sa blížil koniec čarodejníckeho roka. Domov sa zdobil jesennými plodmi, červenou, hnedou a zlatou farbou a kláskami obilia. Preniesla sa aj dnu pestrosť jesene. Vyhýbali sa však šedej.
Ekliptika je zdanlivá obežná dráha Slnka okolo Zeme. Ide o okamih, keď sa Slnko na svojej zdanlivej ročnej dráhe po oblohe medzi hviezdami dostane do bodu priesečníka so svetovým rovníkom. Slnko je vtedy presne nad rovníkom, keď prechádza zo severnej pologule na južnú. Slnko, pri pohľade zo Zeme behom slnečného roku, akoby zaujímalo 4 kúty, 4 pozície, ktoré obmedzujú jeho pohyb za horizontom. Sú definované ako zimný a letný slnovrat a jarná a jesenná rovnodennosť.
Babie leto
Jeseň sa v prvých týždňoch nesie ešte v znamení dokončenia žatvy, zberu úrody a poďakovania za všetky dary prírody z polí, záhrad, lúk a hôr. Žijeme v čase príprav na dlhé zimné obdobie a odpočinok. Je obdobie babieho (či indiánskeho) leta, vo vzduchu je možno spozorovať ľahké pavučiny či „páperie“ z topoľov. Dni a noci sú opäť rovnako dlhé, no dni majú tendenciu sa skracovať. Príroda sa tiež chystá na zimný spánok, jej sila očividne slabne, ponúka posledné plody.Je to doba, kedy sa zvyklo obetovať poliam, stromom a domácim duchom a taktiež čas ľudovej mágie, od kúziel na liečenie až po kúzla milostné. Využívali sa pri tom hlavne bylinky nazbierané behom leta. Na rôzne čaje, či tajomnú zmes do vína, ale aj bylinky priamo uložené vo vrecúškach, ktoré sa nosili ako talizman zavesené na krku. Napríklad mäta ochraňovala svojho nositeľa pred uhranutím a pomáhala pri obchodnom jednaní.
Jesenná rovnodennosť je najmenej spomínaná ľudovými pranostikami a patrí k tým ”menším veľkým dňom“ v roku.
Poprechádzajte sa divokými miestami a lesmi, zbierajte rôzne semienka a usušte si rastliny. Použite ich buď k výzdobe domova, alebo aj na bylinné čaje, či rituály. Tradičnými sú aj jedlá. V tento deň by sa malo jesť to, čo sme zožali pri poslednom zbere, takže ovocie, zelenina, obilie a hlavne kukurica. Veľmi populárny je kukuričný chlieb či fazuľa. Panelákové bývanie nás odtrhlo od prírody, takže už nemáme s ňou ani takú drinu, ani energetické prepojenia. Príchod jesene môže ovplyvniť aj zdravie človeka. Negatívne ovplyvniť ľudí môže aj skoré stmievanie. Deň sa skracuje a to môže na ľudí pôsobiť depresívne. U niektorých pacientov sa to môže prejaviť aj v ich klinickom stave, pretože psychika s telesným stavom človeka úzko súvisí.
Jesenné nostalgie nie sú na to, aby nás zničili, ale aby sme si v dušičke trochu poupratovali, vyhádzali staré a nepotrebné a doplnili nové, z ”tohtoročnej úrody”.