- Halloween
- Jesenná rovnodennosť
- All Souls´ Day
- All Saints´Day
- Guy Fawkes Night
- Veterans day
- Thanksgiving Day
- Saint Andrew´s Day
- Christmas
- Vianoce - zvyky pri vianočnom stole na Slovensku
- Čo znamená novoročná skratka P.F.?
- Silvester v anglicky hovoriacich krajinách
- Deň svätého Valentína
- 14. 3. Deň Pí
- Zmena zimného na stredoeurópsky letný čas
- Jarná rovnodennosť
- 9.10. 2019
- Easter
- Čo uvidíme v roku 2020 pri pohľade na oblohu?
- Vesmírne divadlo
Christmas
Vianoce v Británii
24. december – Christmas Eve
Pre nás je tento deň tým najslávnostnejším. Sadáme si k štedrovečernému stolu a po večeri si pod vianočným stromčekom rozbaľujeme darčeky. Angličania sa v tento deň ešte len pripravujú na tú najväčšiu slávu. Spievajú koledy, balia darčeky a deti si večer pred spaním vešajú na koniec postele, alebo na rímsu kozuba vianočné pančuchy (Cristmas stocking).
V Británii nenosí deťom darčeky Ježiško. Nosí ich Father Christmas (otec Vianoc), ktorý sa v noci z 24. na 25. decembra spustí cez komín do domu a naloží ich do pančúch na kozube alebo posteli. Čo sa do nich nevmestí dá pod vianočný stromček. Samozrejme len ak boli deti celý rok poslušné.
25. december – Christmas Day
Toto je v Anglicku vianočný deň s veľkým “D”. Oslavovať sa začína hneď ráno keď sa všetci zídu pri vianočnom stromčeku a rozbaľujú darčeky. Hlavným jedlom tohto slávnostného dňa je Christmas dinner. Podľa názvu by to mala byť vianočná večera, ale toto jedlo sa začína jesť už okolo obeda. Tvorí ho pečený moriak, ktorý je servírovaný s pečenými zemiakmi a zeleninou, plnkou a brusnicovou omáčkou.
Po moriakovi nasleduje tradičný Christmas pudding. Nie je to však puding, ako ho poznáme my, ale niečo ako ovocný koláč s hrozienkami, čerešňami a orieškami. Tento koláč sa jedáva poliaty skutočným pudingom, podobným s akým jedávame dukátové buchtičky. Po večeri sa trhajú Christmas Crackers.
26. december – Boxing Day
Aj v tento deň je ešte štátny sviatok – public holiday. Tradíciou je spojený s dávaním malých darčekov, alebo peňazí tým, ktorí to potrebujú. Teórií o vzniku názvu Boxing Day je viac. Jedna z nich ho odvodzuje od takzvaných Christmas Boxes – peňažných darov, ktoré sa v minulosti dostávali služobníctvu. Do dnešných dní sa tento zvyk preniesol v podobe dávania drobných pozorností napr. poštárovi, mliekarovi (ktorý po domoch ráno rozváža mlieko), teda ľuďom, ktorý nám denne svojou prácou slúžia a uľahčujú život.
Tento deň trávia Briti rôznymi spôsobmi. Môže to byť návšteva priateľov, účasť na športovom podujatí, alebo jednoducho oddych. Moderným a veľmi populárnym zvykom sa stáva nakupovanie. Obchodné centrá totiž začínajú vianočné výpredaje už v tento deň.
Aj Briti majú vianočný stromček, ale vianočný kapor im vôbec nič nehovorí. Ani darčeky nenosí Ježiško, ale Fahter Christmas (otec Vianoc), obdoba amerického Santa Clausa.
Christmas Crackers
Podľa tradície sa christmas cracker dáva každému pri štedrovečernom stole vedľa jeho taniera. Je to papierová rúrka v tvare väčšej salónky, ktorá pri roztrhnutí pukne ako slabá petarda. Trhajú sa po vianočnej večeri tak, že ich dvaja ľudia chytia každý za jeden koniec a jeden z nich potiahne. Z vnútra vypadne papierová kráľovská koruna, alebo malá plastová hračka a papierik so “suchým” anglickým vtipom – slovnou hračkou. Napríklad:
What do you get when you cross a snowman with a vampire?
Frostbite!
alebo
How do snowmen get around?
They ride an icicle.Túto trofej získava buď ten, komu ostala v ruke väčšia časť crackera, alebo ten komu cracker patril.
Vianočné pečivo
Tradičným vianočným pečivom sú v Británii Mince Pies. Sú to malé koláčiky s priemerom asi 5 cm, ich plnku tvorí mincemeat. Mincemeat, nemá nič spoločné s mäsom. Je to zmes nasekaného sušeného ovocia (hrozienok, marhúľ, jabĺk, …), orechov a brandy. Predtým, ako sa touto zmesou naplnia koláčiky, nechá sa niekoľko týždňov postáť. S týmito koláčikmi sa potom oslavuje aj Nový rok.
Koledy a vianočné piesne
Vianočné koledy (Christmas Carols) patria v Anglicku k najstarším vianočným zvykom. Spievanie kolied je veľmi populárne a sú neoddeliteľnou súčasťou Vianoc.
Vianočné pohľadnice
Aj keď u nás už vo veľkej miere SMS-ky nahrádzajú posielanie vianočných pozdravov poštou, v Británii tento zvyk ešte stále pretrváva (kto vie dokedy). Vianočné pohľadnice (Christmas Cards) sa v Spojenom kráľovstve nie len posielajú, ale sa aj priamo rozdávajú. Nebuďte preto prekvapení, ak v práci pred sviatkami dostanete vianočnú pohľadnicu od každého anglického kolegu, to isté sa ale samozrejme očakáva aj od vás. Vianočné pozdravy sa vystavujú doma na kozubovej rímse. Zaujímavosťou sú špeciálne recyklačné boxy, kam môžete po Vianociach vhodiť všetky vianočné pohľadnice ktoré ste dostali. Je to odpoveď na to obrovské množstvo pohľadníc, ktoré po Vianociach končilo v domovom odpade.
Vianočná výzdoba
Imelo (Mistletoe) a cezmína (Holly) patria v Anglicku k tradičnej vianočnej dekorácii, veď kto by nepoznal známy zvyk bozkávania sa pod imelom. Samozrejmosťou je bohato zdobený vianočný stromček a svetelná výzdoba okien. Veľké množstvo vianočných ozdôb v obchodoch spôsobuje, že niektoré domy sú vyzdobené až gýčovo.
zdroj: http://www.pracavonku.sk/01ako-anglicko-britanii/vianoce-v-anglicku-uk.html