Anglická Veľká noc plná tradícií a osláv
Palacinkový deň
Anglickú Veľkú noc a jej príchod ohlasuje pôstny utorok (Shrove Tuesday alebo Pancake Day). Prečo je tento názov spojený s palacinkami? História napovedá, že sa Palacinkový deň stávi na počesť gazdinej, ktorá v tento deň smažila palacinky, keď zrazu začula kostolné zvony, ktoré volali na spoveď. Rýchlo vybehla z domu. Nevšimla si, že má na sebe ešte zásteru a v ruke drží panvičku s rozpáleným olejom a palacinkou.
Od tej doby sa pôstny utorok usporadúvajú v meste Oney v grófstve Buckinghamshire i v celom Anglicku palacinkové preteky, ktorých sa môžu zpčastniť len ženy, ktoré majú na sebe sukňu a zásteru, čepček a v ruke panvičku s palacinkou, ktorú musí v daných intervaloch obracať. Vybieha sa o 11:55 a bežísa skoro 400 metrov ku kostolu.
V tento deň anglické i americké rodiny nasmažia a zjedia mnoho palaciniek, ktoré jedia s javorovým sirupom, cukrom, nutellou a citrónom. Budú sa ich musieť 40 dní vzdať v rámci pôstu. Ten už ale dodržiava len málo rodín.
Pojedanie Hot cross buns
Na Veľký piatok (Good Friday) anglickej Veľkej noci majú pracujúci voľno a školáci prázdniny. Typickým pokrmom, ktorý sa v tento deň je, je Hot Cross Bun, teda sladká buchta s hrozienkami, ktorá je zdobená krížom z cukrovej polevy. Na veľký piatok tiež deti kupujú a rozdávejú svojim priateľom veľkonočné darčeky, väčšinou sú to čokoládové vajíčka (chocolate Easter egg) a ďalšie sladkosti.
Čokoládové vajíčka namiesto kraslíc
Sobotné večery sú v anglických, ale skôr amerických rodinách venované zdobeniu vajíčok. Všeobecne sa v Anglisku a Amerike zdobenie vajec neteší veľkému záujmu. Veľkonočné veľké čokoládové vajíčka sa predovšetkým kupujú v supermarketoch a jú zabalené v krebici známych výrobcov Mars, KitKat, Cadbury alebo sú na vajíčka obrázky superhrdinov a postáv z rozoprávok. Žiadne kraslece ani kuriatka a zajačiky na vajíčkach nenájdete, rovnako ako sa nestretnente s paečením veľkonočného barančeka (butter lamb). V čas anglickej Veľkej noci nosí deťom vajíčka Veľkonočný zajac (Easter Bunny/Rabbit/Hare), ktorý čokoládové vajíčka v noci zo soboty na nedeľu rozmiestni po celom dome, väčsinou na záhrade.
Egg hunt
Veľký deň osláv spadá na nedeľu. V nedeľu sa koná hon na vajíčka, anglicky zvaný Egg hunt, ktorý je medzi deťmi veľmi obľúbený. Hneď ráno ako sa zobudia, utekajú na záhradu, kde v tráve a ďaľších skrýšach hľadajú čokoládové vajíčka, ktoré veľkonočný zajac, symbol Veľkej noci v noci schoval. Svoje úlovky môžu hneď spapať. Pri príležitosti Easter egg hunt sa usporadúvajú veľké spoločenské stretnutia a deti z mnohých rodín hľadjú vajíčka na záhrade spoločne. Potom všetci odchádzajú na nedeľnú bohostužbu (Easter vigil). Obľúbeným veľkonočným jedlom je v rodinách ktoré nedržia pôst jahňacina so sladkými zemiakmi a mladá jarná zlenina alebo pečená šunka. Veľkonočnou nedeľou tieto sviatky končia.
Tradície, ktoré sa príliš nedodržujú