• Zuzana Durbáková

• Thanksgiving Day

• Ako sa oslavuje americký sviatok Thanksgiving?

Tradičný severoamerický sviatok Thanksgiving Day (Deň vďakyvzdania) sa v Amerike oslavuje každý 4. štvrtok v novembri, v Kanade každý 2. pondelok v októbri. Je to federálny sviatok, oslavujú ho všetky štáty federácie.

Tento deň má veľa ľudí voľno, ktoré si predĺžia tým, že si na piatok vezmú dovolenku. Školy sú obidva dni zatvorené. Niektorí členovia rodín bývajú napriek celými štátmi a tento sviatok je pre mnohých z nich jediná príležitosť sa s celou rodinou stretnúť a stráviť spoločný čas až do nedele.

Sú to najobľúbenejšie sviatky v Severnej amerike. Pôvodne sa jednalo o oslavy úrody, dnes je to komerčný sviatok spojený s nákupmi, americkým futbalom či slávnostnými sprievodmi. Tradičným pokrmom na tento deň je moriak s domácou plnkou a brusnicovou omáčkou. Ako dezert robia tekvicový koláč.

Tradiční pokrm na Den díkůvzdání - krocan

Trocha histórie

V septembri 1620 vyplávala z anglickéo prístavu Plymouth loď s názvom Maylower, ktorá viezla budúcich osadníkov Severnej Ameriky. Cestujúci na lodi vošli do dejín ako Otcovia pútnici (Pilgrim Fathers). V Amerike hľadali nový domov. Neboli zvyknutí na miestne podnebie a tak mali problém s pestovaním úrody. Pomohli im miesti domorodí obyvatelia a v roku 1621 spolu oslávili prvý Deň vďakyvzdania, aby poďakovali bohu za úrodu v uplynulom roku.

První Díkůvzdání roku 1621

Black Friday

Po sviatočnej večeri sa ide skoro spať. Celá rodina sa chystá na zajtrajšie nákupy, ktoré vo väčšine obchodov začínajú v skorých ranných hodinách. Obchodné centrá majú v noci zavreté, aby sa pripravili na piatočný nápor zákazníkov. Tomuto dňu sa hovorí Black Friday (Čierny piatok). Je to začiatok severoamerickej vianočnej nákupnej sezóny. Zľavy dosahujú 70-80% a obchodné reťazce v tento deň navštívia milióny ľudí.

Ušetrenie moriaka

Keďže sa každý rok v tento deň zje okolo 280 miliónov moriakov, od dôb prvého prezidenta Busha je každý rok tradične udelená milosť 1 až 2 moriakom, ktorí sa tak vyhnú pečeniu v trúbe a prirodzene dožívajú na farme, kde kedysi býval George Washington.

zdroj: www.anglictina-bez-biflovani.cz