• Zuzana Durbáková

• Easter

• Anglická Veľká noc plná tradícií a osláv

Palacinkový deň

Anglickú Veľkú noc a jej príchod ohlasuje pôstny utorok (Shrove Tuesday alebo Pancake Day). Prečo je tento názov spojený s palacinkami? História napovedá, že sa Palacinkový deň stávi na počesť gazdinej, ktorá v tento deň smažila palacinky, keď zrazu začula kostolné zvony, ktoré volali na spoveď. Rýchlo vybehla z domu. Nevšimla si, že má na sebe ešte zásteru a v ruke drží panvičku s rozpáleným olejom a palacinkou.

Hon na vajíčka neboli Egg hunt

Od tej doby sa pôstny utorok usporadúvajú v meste Oney v grófstve Buckinghamshire i v celom Anglicku palacinkové preteky, ktorých sa môžu zpčastniť len ženy, ktoré majú na sebe sukňu a zásteru, čepček a v ruke panvičku s palacinkou, ktorú musí v daných intervaloch obracať. Vybieha sa o 11:55 a bežísa skoro 400 metrov ku kostolu.

V tento deň anglické i americké rodiny nasmažia a zjedia mnoho palaciniek, ktoré jedia s javorovým sirupom, cukrom, nutellou a citrónom. Budú sa ich musieť 40 dní vzdať v rámci pôstu. Ten už ale dodržiava len málo rodín.

Pojedanie Hot cross buns

hot cross buns

Na Veľký piatok (Good Friday) anglickej Veľkej noci majú pracujúci voľno a školáci prázdniny. Typickým pokrmom, ktorý sa v tento deň je, je Hot Cross Bun, teda sladká buchta s hrozienkami, ktorá je zdobená krížom z cukrovej polevy. Na veľký piatok tiež deti kupujú a rozdávejú svojim priateľom veľkonočné darčeky, väčšinou sú to čokoládové vajíčka (chocolate Easter egg) a ďalšie sladkosti.

Čokoládové vajíčka namiesto kraslíc

Sobotné večery sú v anglických, ale skôr amerických rodinách venované zdobeniu vajíčok. Všeobecne sa v Anglisku a Amerike zdobenie vajec neteší veľkému záujmu. Veľkonočné veľké čokoládové vajíčka sa predovšetkým kupujú v supermarketoch a jú zabalené v krebici známych výrobcov Mars, KitKat, Cadbury alebo sú na vajíčka obrázky superhrdinov a postáv z rozoprávok. Žiadne kraslece ani kuriatka a zajačiky na vajíčkach nenájdete, rovnako ako sa nestretnente s paečením veľkonočného barančeka (butter lamb). V čas anglickej Veľkej noci nosí deťom vajíčka  Veľkonočný zajac (Easter Bunny/Rabbit/Hare), ktorý čokoládové vajíčka v noci zo soboty na nedeľu rozmiestni po celom dome, väčsinou na záhrade.

Hon na vajíčka neboli Egg hunt

Egg hunt

Egg rollingVeľký deň osláv spadá na nedeľu. V nedeľu sa koná hon na vajíčka, anglicky zvaný Egg hunt, ktorý je medzi deťmi veľmi obľúbený. Hneď ráno ako sa zobudia, utekajú na záhradu, kde v tráve a ďaľších skrýšach hľadajú čokoládové vajíčka, ktoré veľkonočný zajac, symbol Veľkej noci v noci schoval. Svoje úlovky môžu hneď spapať. Pri príležitosti Easter egg hunt sa usporadúvajú veľké spoločenské stretnutia a deti z mnohých rodín hľadjú vajíčka na záhrade spoločne. Potom všetci odchádzajú na nedeľnú bohostužbu (Easter vigil). Obľúbeným veľkonočným jedlom je v rodinách ktoré nedržia pôst jahňacina so sladkými zemiakmi a mladá jarná zlenina alebo pečená šunka. Veľkonočnou nedeľou tieto sviatky končia.

Tradície, ktoré sa príliš nedodržujú

Klasickú slovenskú šibačku (easter whip), kedy chlapci splietajú korbáče a šľahajú nimi dievčatá výmenou za vajíčka pokladajú američania a angličania za násilnú a sú nad ňou pohoršení. Tradíciou, ktorá sa jej však vyrovná je priväzovanie mužov ku stoličke a vymáhanie výkupného. Na nasledujúci deň naväzuje priväzovanie žien, avšak výkupným už nie sú peniaze ale bozk.

Easter bonnet

Peknou tradídiou počas anglickej Veľkej noci  majú niektoré školy  a škôlky, kde deti vyrábajú veľkonočné klobúky, zvané Easter bonet, ktoré by sa mali nosiť na nedeľnú bohoslužbu. Deti medzi sebou súťažia o najkrajší klobúk, ktorý vyrobia pre seba alebo pre členov svojej rodiny. Klobúky sa vyrábajú z papiera alebo látky a zdobia sa motívmi kvetín, zajačikov, kuriatok, alebo vajíčok.

Egg rollin, tak sa volá tradícia, ktorá už podľa názvu napovedá o súťaži v kotúľaní vajíčok. Na vyvýšenom mieste alebo kopci sa zídu deti či rodiny a púšťajú svoje vajíčka dolu. Čie vajíčko sa dokotúľa najďalej, len vvyhral.

V Spojených štátoch amerických je Easter Egg Roll tradičná udalosť, ktorá sa usporadúva na južnom trávniku Bieleho domu (White House South Lawn) každý Veľkonočný pondelok pre deti vo veku do 13 rokov a ich rodičov.

Anglické veľkonočné básničky

Easter Bunny

Two long ears,
          four strong legs,
          hop hop hop,
          bring us eggs.
          Easter Bunny, Easter Bunny,
          hop hop hop.
          Easter Bunny, Easter Bunny,
          please don’t stop.

Easter Bunny

Easter Surprise

Easter eggs, Easter eggs, Easter eggs,
          yellow and blue, candy sweet, pretty and funny,
          Easter eggs, Easter eggs, but …
          for me and you. are yum to eat. where is the Easter bunny.

zdroj: https://anglictina-bez-biflovani.cz/velikonoce