Podujatie s názvom BUBNOVAČKA - „Aby bolo deti lepšie počuť“ už po 11-krát upozorňuje na dôležitosť ochrany detí pred násilím a pripomína potrebu včasnej prevencie v spoločnosti. Celým Slovenskom a Českom počuť bubnovanie, a to práve dnes 19. novembra 2024, v čase medzi 10:00 – 11:00 hod. Pripomenuli sme si v triedach 1. stupňa, že hlas detí je dôležitý a učili sa pomenovať, čo je násilie.
Záleží nám na tom preto, aby z našich detí vyrástli šťastní, slušní, ohľaduplní a zodpovední ľudia, ktorí nikomu nebudú ubližovať. Ani slabším, menším, hocikomu, nad kým majú prevahu. Že sa budú učiť zvládať svoje emócie, a že im učitelia budú v tomto vzormi a dobrými príkladmi.
Deti sa o násilí rozprávali cez rozprávku o vlkovi a kozliatkach, prváci zaspievali pesničku, v triedach bubnovali a triedili pojmy, ktoré sú spojené s násilím.
S deťmi 8. ročníka sme tento rok natočili krátke video do súťaže "This human world" s aktuálnym odkazom, ktorý zarapoval žiak Simon Mojžiš zo 7. ročníka a práve dnes má premiéru:
Hluchý, slepý, vysoký,
Každý patrí do grupy,
Malý, veľký a aj ty,
Nerobíme rozdiely.
Môžeme byť kamaráti,
Biely, čierny, hocijaký,
Spolupráca funguje,
keď rešpekt, úcta kraľuje.
Dokonca aj deti zo ŠZŠ s p. učiteľkou Ridzoňovou riešili vážne témy - šikana a domáce násilie. Učili sa nové posunky, prezreli si spolu stránku bezmodrin.sk, ktorú si môžete pozrieť aj vy. Ďalšie kontakty na pomoc nájdete na stránke školy - Profil školy - Výchovný poradca - Kontakty detskej pmoci.
"Ticho deti pred násilím neochráni!" - my na to pamätáme a čo vy?