• Enviroprojekt

• Výstupy z projektu

• Výstupy a výsledky z projektu:

1. Vypracované osnovy zamerané na manažment dažďových vod a jej prepojenie na zmenu klímy pre základnú školu:

a) Vzdelávanie a zvyšovanie povedomia
          - Vypracované osnovy využívajú všetci žiaci našej školy. Učitelia zapracovali vypracované osnovy do predmetov, ktoré vyučujú podľa stupňa školy. Na      prvom stupni sa žiaci venujú v každom predmete environmentálnej tematike podla osnov 2 krát za mesiac, na druhom stupni 1 krát za mesiac. Naša škola má priemerne 90 žiakov, ktorí počas  vzdelávania na našej škole využívajú tieto osnovy. V škole pracuje 21 učiteľov, ktroí boli zapojení do aplikácii týchto osnov do učebných plánov.

- Výsledkom vzdelávania je podľa skúseností nadobudnutých v Nórsku aj zaradenie do vyučovania tzv. Vyučovania v prírode. Podľa plánu práce sa žiaci  zúčastňujú takéhoto vyučovania 1 krát za mesiac okrem mesiaca január / nepriaznivé počasie pre takéto vzdelávanie v našom regióne/. V tomto vyučovaní sa uplatňujú aj poznatky a skúsenosti, ktoré mohli učitelia získať aj počas posobenia lesných pedagógov z NLC vo Zvollene, ktorí pre nás urobili 4 workshopy.

- Do projektu okrem našej školy sa zapojili naši partneri: NLC vo Zvolene a Skogbrukets Kursinstitutt/ Forestry Extension Institute, občianske združenie Kremko, Štátne lesy v Kremnici. Na našich akciách sa podielali aj základné školy z Kremnice, Spojená škola internátna v Kremnici a sponzori našej školy Lions club: Na otváraciu a záverečnú konferenciu boli pozvaní aj zástupcovia zriaďovateľa a zástupcovia mesta.

- Na škole pracujú aj dobrovoľníci, ktorí boli nápomocní pri workshopoch a pri zhajovacej a záverečnej konferencii.

b) Realizácia adaptačných opatrení

- Vybudovanie dažďovej záhrady: vybudovali sme dažďovú záhradu, ktorá pozostáva z plochy na zachytenie vody zo strechy školy a odpojenie časti  stechy od dažďovej kanalizácie, vysadených trvaliek, kríkov a drevín. Z oddychovej časti s lavičkami a chodníčkom. Percento odpojeného kanalizačného systému predstavuje zhruba 20%.
           - Výsadba vzrastlých stromov: vysadili sme 18 vzrastlých stromov , roziestnených v záhrade školy podľa potreby.
           - Vybudovanie envirodomčeka na vyučovanie v záhrade , na pozorovanie počasia, na krúžkovú činnosť.

2. Publikovanie všetkých informácií o programe:

- Zriadenie webovej podstránky na sstránke školy
           - Články uverejnené v novinách o projekte

- Vytvorenie portfólia projektu v tlačenej forme

Prílohy:

Osnovy environmentálnej výchovy Osnovy pre 1. - 4. ročník Enviro__uc._osnovy.pdf
          Osnovy pre 5. - 9. ročník Enviro__uc._osnovy(1).pdf
          Prezentácie Návšteva Nórska Prezentacia1.ppsx