• ŠMŠ

• O nás

• Špeciálna materská škola internátna (ďalej ŠMŠI) je predškolským zariadením, ktoré poskytuje vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením. Predškolské zariadenie má tri triedy, do ktorých sa prijímajú deti od 2,5 do 6 rokov.

Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je podľa § 2 písm. j) Z. z. 245/2008:

- dieťa so zdravotným znevýhodnením (zdravotným postihnutím, choré alebo zdravotne oslabené, s vývinovými poruchami, s poruchami správania);

- dieťa zo sociálne znevýhodneného prostredia;

- dieťa s nadaním.

V ŠMŠI vzdelávame deti so zdravotným postihnutím a deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. V edukačnom procese vychádzame z orientácie na jedinečnosť dieťa, na jeho optimálny perceptuálno-motorický, kognitívny a sociálno-emocionálny rozvoj, zohľadňujúc individuálne potreby dieťaťa. Stretávanie sa jedinečných osobností kladie nároky na aktívne spolužitie a komunikáciu, vzájomnú pomoc a obohacovanie sa.

ŠMŠI spolupracuje s Centrom špeciálno-pedagogického poradenstva pri Spojenej škole internátnej v Kremnici a so Súkromným centrom špeciálno-pedagogického poradenstva v Kremnici.

ŠMŠI je denne v prevádzke od 7.00 hod do 16.00 hod. Rodičom a ich deťom, ktorí sú z iného mesta poskytujeme tiež možnosť umiestniť dieťa na týždenný pobyt. Dieťa sa na týždenný pobyt prijíma na základe Žiadosti o prijatie dieťaťa na internátny pobyt, po prerokovaní Pedagogickou radou.

Našim hlavným cieľom je vytvoriť medzi deťmi akýsi „uzlík priateľstva“, ktorý má viesť ku vzájomnej akceptácii, tolerancii a pomoci medzi deťmi nielen v podmienkach materskej školy ale aj v  ďalšom živote v celej spoločnosti.

Individuálnym prístupom sa snažíme rozvíjať u detí ich aktuálne možnosti a schopnosti, akceptovať ich postihnutie. V ŠMŠI sa realizujú individuálne logopedické a psychologické intervencie.  Deti navštevujú multisenzorickú miestnosť Snoezelen v škole, v ktorej sa realizujú relaxačné, terapeutické a edukačné aktivity.