• Keď umenie lieči a spája

• Spojená škola internátna na ulici Československej armády 183/1 v Kremnici sa úspešne zapojila do prvého ročníka grantového  programu Arteméta, ktorý vyhlásila Asociácia slovenských arteterapeutov.

Jeho hlavným zámerom bolo dostať arteterapiu medzi ľudí a na miesta, kde sa doposiaľ nerealizovala alebo sa objavila len okrajovo. Vďaka finančnej podpore získanej z tohto grantu škola mohla zakúpiť pomôcky na realizáciu skupinových arteterapeutických aktivít pre žiakov.

Cieľom víťazného projektu školy s názvom „Keď umenie lieči a spája“ bolo prostredníctvom arteterapie podporiť duševné zdravie žiakov so zdravotným znevýhodnením, ich pozitívne sebahodnotenie a poskytnúť im možnosť sebarealizácie, sebavyjadrenia, rozvíjať ich komunikačné a sociálne zručnosti. V neposlednom rade bolo cieľom projektu pomocou umenia prepájať svet mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením so svetom väčšinovej spoločnosti.

Arteterapeutické stretnutia sa realizovali od septembra do decembra pod vedením školskej psychologičky, arteterapeutky Žanety Mihálikovej Žitňákovej. Poďakovanie patrí aj p. Gálisovi z kremnického kultúrneho centra Akropola v Kremnici, v ktorého priestoroch sa v dňoch od 15. do 22. decembra 2023 konala výstava prác žiakov. Veríme, že sa práce žiakov stali príjemným obohatením návštevníkov kina Akropola počas vianočných koncertov a možnosť ich tvorby a prezentácie zase liekom, čo hojí rany na duši.

Napísala Žaneta Miháliková Žitňáková