• Expedícia "Fenomény sveta"

• Naša škola už má prístup na vzdelávací portál Kozmix, ktorý je určený žiakom 1. stupňa. V tomto školskom roku sme sa zapojili do zaujímavého projektu, ktorým získala prístup k zaujímavým vzdelávacím videám produkcie BBC. Projekt Fenomény sveta prináša do škôl zážitok, objavovanie a dobrodružstvo. Bežné vyučovanie mení na dobrodružnú expedíciu k hraniciam ľudského poznania.

Projektový balík určený kolektívu pedagógov na druhom stupni základných škôl obsahuje všetko potrebné pre to, aby učili inovatívne, atraktívne a zážitkovo.

Koordinátorka projektu pani učiteľka Alžbeta Schmidtová vybrala pre nás z piatich tém tému Komunikácia, ktorá v sebe zahŕňa prvky školského vzdelávacieho programu z rôznych vyučovacích predmetov. Získala pre školu jedinečný kód, ktorý umožní prístup na vzdelávací portál na jeden školský rok. Autori v ňom pripravili veľké množstvo atraktívnych vzdelávacích materiálov, aktivít a špičkových videí od BBC. Sú v anglickom jazyku s titulkami, takže žiaci sa môžu zdokonaľovať aj v jazykovej oblasti.

Päť fenoménov formuje našu prítomnosť a predznamenávaja našu budúcnosť. Na každý z nich sme sa pozreli z rôznych uhlov pohľadu a výsledkom sú štyri perspektívy, ktoré spolu vytvárajú komplexný obraz o téme. Žiakom ukazujeme svet v celistvosti a dopĺňame tým neúplný obraz, ktorý poskytujú jednotlivé špecializované predmety. Fenomény sveta sú medzipredmetové – každú tému preberáme z rôznych perspektív tak, aby sa žiaci učili v súvislostiach a kontexte.

Fenomény sveta ako nový vyučovací predmet - Príklad z praxe:  Vedenie školy a učitelia sa rozhodli, že vytvoria z disponibilných hodín predmet Fenomény sveta s dvojhodinovou dotáciou. Dve hodiny využijú na vytvorenie blokov po sebe nasledujúcich 45 minútových hodín, aby mali dostatok času na realizáciu aktivít. Fenomény sveta budú učiť dvaja pedagógovia s aprobáciou Fyzika-Biológia a Dejepis-Geografia a v blokovom vyučovaní sa budú striedať podľa potreby. Rovnako tak budú učiť celú triedu alebo ju rozdelia na polovice.

Prečo áno:

• dostatok času na realizáciu aktivít a viacerých tém
          • tímové učenie dvoch učiteľov/rozdelenie na skupiny
          • vytvorenie štandardného priestoru pre medzipredmetové vyučovanie

S čím treba rátať:

• náročnejšie organizačné zabezpečenie: rozvrh
          • tvorba učebných osnov pre nový predmet
          • vyššia náročnosť individuálnej pripravenosti pedagóga

O novom predmete zatiaľ neuvažujeme, ale učitelia sa už teraz môžu registrovať na stránke www.fenomenysveta.sk pomocou registračného, kódu ktorý sme získali spolu s  balíčkom pre 35 používateľov. Tiež sme získali metodické príručky a možnosť zapojiť sa do súťaže o expedíciu k nórskym fjordom.