• ŠMŠ

• Z histórie

• Špeciálna materská škola internátna má dlhoročnú tradíciu. Bola založená 1.9.1945, k jej založeniu viedla potreba vzdelávať deti so sluchovým postihnutím už v predškolskom veku. Snahou bolo naučiť deti so sluchovým postihnutím ešte v rannom veku, pred nástupom na primárne vzdelávanie základom komunikácie – odzerania a znakovej reči, čo malo viesť a aj viedlo k efektívnejšiemu ďalšiemu vzdelávaniu. Od jej založenia takmer 50 rokov vzdelávala deti predškolského veku so sluchovým postihnutím, kedy patrila k popredným špeciálnym materským školám na Slovensku s rovnakým zameraním. Postupne sa však aj na Slovensko dostávali inovácie vo vzdelávaní vo forme integrácie postihnutých detí do skupiny intaktných, čo sa vo veľkej miere pripísalo na postupnom znižovaní počtu detí so sluchovým postihnutím v našej materskej škole.

Postupne sa profilácia materskej školy menila a prechádzala rôznymi zmenami – prostredníctvom experimentálneho overovania sme vzdelávali deti intaktné so skupinou detí so sluchovým postihnutím, kde sme zaznamenali dobré výsledky tak u detí so sluchovým postihnutím ako aj u detí intaktných.

V súčasnosti do špeciálnej materskej školy prijímame deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej ŠVVP) - dieťa so zdravotným znevýhodnením (dieťa so zdravotným postihnutím, s vývinovými poruchami, s poruchami správania) a dieťa zo sociálne znevýhodneného prostredia.