• Novinky

          • Ostrava deň tretí

          • Dnes sme zažili trochu netradičnú formu moderného umenia. So žiakmi sme navštívili Galériu PLATO v Ostrave, ktorá sa nachádza v budove bývalého bitúnku - prebiehali tu "jatky" a práve preto je celá galéria zameraná na "život" a súvisí s tým pestovanie rastlín vo vode, návštevníci si budú môcť zasadiť svoju rastlinku aj v okolí galérie. Vytvorili tu vyvýšené záhony, zasadili ovocné kry a celá budova je bezbariérová, dokonca sa v nej môžete prejsť aj so svojím zvieracím miláčikom. Deti kreslili časti tejto tehlovej budovy. Po obede sme sa vybrali do športového centra a zahrali si minigolf v tímoch. Hrali sme všetci a prešli 18 jamiek a vôbec nevadilo, že vonku prší. Večer nás ešte čaká kvíz o Európskej únii. Pozdravujeme z Ostravy!

                                                                                                                                                     napísala Mirka Mrázová

            @visegradfund #visegradfund

            Minigolf ;)

            Večerný program 

          • Ostrava deň druhý

          • Dnes nás po svete techniky sprevádzal Jules Verne v Malom svete techniky, ktorá sa nachádza v bývalej industriálnej budove, kde sa spracúvalo železo do r. 1998 a továreň zavreli v r. 2012. Od parného stroja cez textilnú výrobu, vynález motora, sme sa ocitli v Nautiluse a skončili výpravu v kozmickej lodi. Spoznávali sme rôzne fyzikálne javy, výrobu elektriny, využitie páky, šírenie zvuku cez parabolu, chlapci sedeli vo fiatke, v rušni, aj na motorke, či bicykli, vyskúšali si sústruh a vypaľovanie tvarov do polystyrénu. Po obede sme navštívili základnú školu pre žiakov so SP v Ostrave, kde sme prezentovali našu školu, mesto aj krajinu a deti sa zahrali rôzne interaktívne hry so školákmi z Ostravy. Zajtra nás čaká Galéria Plato a minigolf. 

                                                                                                                                                     napísala Mirka Mrázová

            @visegradfund #visegradfund  

          • Ostrava deň prvý

          • Keď sme sa ráno pozreli z okna von a videli jemný dáďž, mysleli sme si, že sa dnešný výlet nepodarí podľa plánov. No apríl má svoje čaro v tom, že sa počasie mení a poobede aj večer nás dokonca hrialo slniečko. Celá ZOO bola viac menej naša na pár hodín. Najskôr sme sa vďaka vzdelávaciemu programu dozvedeli zaujímavosti o tom, prečo má líška na rovníku väčšie uši ako tá na severe, prečo je polárny medveď "akože" biely, prečo sa medvede líšia veľkosťou, a ktoré zviera spí najdlhšie a prečo. Videli sme majestátne žirafy, ktoré boli ako z rozprávky, starostlivé mamy šimpanza s mláďatami, zúrivé levy, obrovské slony a zebry, hašterivé plameniaky, rozmnožené morčatá, spiaceho medveďa a mnoho mnoho iných zvierat. Po ZOO sme sa vybrali na vo vnútri tliacu Haldu Emu prezývanú aj česká Etna, cítili sme oxid siričitý a videli sme z nej celú Ostravu a dokonca aj Malú Fatru. Pešo sme prešli až do centra mesta a po večeri sa hrali pohybové hry. Naše dobrodružstvá budú pokračovať zajtra. 

                                                                                                                                                     napísala Mirka Mrázová

            @visegradfund #visegradfund

          • Šťastný príchod do Ostravy

          • V nedeľu sme sa so siedmakmi a p. uč. Durbákovou a Mrázovou vybrali do sveta, nie až tak ďalekého, ale neprebádaného. Ostrava je tým miestom, ktoré budeme celý týždeň spoznávať. Cestovali sme vlakom, stihli všetky prípoje a dorazili do hostela Moravia. Včera nám pršalo, veríme, že dnes bude aspoň pod mrakom. Po večeri sme sa zoznamovali s deťmi z Čiech a Poľska. Dnes navštívime ZOO a ak bude prijateľné počasie, vyjdeme na Haldu Emu. Je to ľuďmi vytvorený kuželovitý kopec, ktorý vznikol z hlušiny (odpad z baní). Zaujímavé je, že stále pohorieva, vo vnútri horiacej Haldy je až 900°C. Z Haldy vychádzajú biele obláčiky - plyny a obsahujú najmä oxid siričitý. Tento projekt je plne hradený z európskeho Vyšehrádskeho fondu. Prajeme všetkým krásny deň!

                                                                                                                                                 napísala Mirka Mrázová

             

            @visegradfund #visegradfund

            @visegradfund #visegradfund

          • Lesná cestička osvetlená semaforom

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Lesná cestička osvetlená semaforom.

            V stredu 17.4. sme išli pozrieť do galérie/knižnice. Zo školy sme prišli na internát a sme sa najedli a po jedle sme sa boli prichystať do galérie/knižnice. Sme sa nachystali a šli sme sa obuť a keď sa obúvali chlapci tak sme čakali na študentky, ktoré študujú na špeciálnu pedagogiku na UK v Bratislave. A išli sme na výstavu " Lesnej cestičky osvetlenej semaforom". A sme prišli do galérie . Bola tam milá pani Dušková. Pani Dušková nám ukazovala diela umelcov Márii Danekovej a Vladimíra Ganaja. A pani Dušková nám ukázala diela autorov. A postupne sme šli robiť stromčeky so študentkami. Pani Dušková nam ukázala stromy, ktoré robili predtým iní žiaci. A žačali sme trhať papiere, aby vyzerali ako stromy.  A po trhaní papiera sme kreslili a pečiatkovali stromy. Keď sme dokončili stromy tak pani Dušková nam ukázala aj iné diela. A spokojne sme sa pani Duškovej poďakovali za ukázanie výstavy. A pomali sme sa vybrali na internát. Po ceste na internát sme sa zastavili v obchode, po obchode sme spokojne prešli na internát.

            Paťko


             

          • Čistenie doliny Pod čerešňou

          • Stredu 10.4. sme sa rozhodli ísť troška upratať potok a les. Na internáte sme sa rozdelili na dve skupiny, prvá skupina pôjde autom poupratovať a druhá skupina pôjde peši na Toliar, aby nás čakali a aby sme spolu išli na internát. A sme sadli do auta a cestovali smer Pod čerešňu. A zaviezol nás pán Baka na aute. Prišli sme na miesto činu a pánovi Bakovi sme sa poďakovali. A začali sme upratovať. Najprv sme upratali odpad a potom sme sa vrhli na upratovanie kolesa, ktoré tam nemá čo robiť. Úspešne sme to vytiahli a sme sa rozhodli dať koleso ku kaplnke. A Paťo tlačil spolu s ujom Rudkom sme tlačili koleso. Ale Paťo bol špinavý a mokrý od kolesa, lebo bolo špinavé. A napokon sme zdraví došli ku kaplnke. Ale Paťo sa musel umyť v potoku bol veľmi špinavý. A na pokom sme prišli do Toliara. Sme si aj oddýchli a sme sa zobrali a spokojne sme prišli na internát.   

            Paťko                 

          • Workshop v záhrade.

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Workshop v záhrade. .

            Na workshope sme s deťmi prežili úžasný čas objavovania fascinujúceho sveta prírody a dôležitosti ochrany životného prostredia. Na začiatku sme spolu diskutovali o tom, prečo sú stromy dôležité pre náš svet a aké majú výhody. Následne sme sa venovali praktickej časti, kde sme si vysvetlili, ako sa správne staráme o mladé sadenice a aké sú najlepšie podmienky na ich rast. Deti boli nadšené, keď sme im predviedli proces pestovania stromčekov a zapájali sa do diskusií o tom, ako môžeme pomôcť prírode a ochrane životného prostredia. Bol to obohacujúci zážitok pre všetkých zúčastnených. Poďakovanie patrí hlavne Jurajovi Kuchárikovi zo záhradníctva LOSKOL.                                                  A.K.

          • Projekt: Adela Ostrolúcka

          •   Ďalšia významná osoba slovenského národného a kultúrneho diania 19. storočia by sa v týchto dňoch dožila 200 rokov. Jej krátky, ale plnohodnotný život si pripomenuli ôsmaci a deviataci na hodinách KMN. Adela Ostrolúcka, vznešená a vzdelaná žena, ktorá pochádzala z Ostrej Lúky pri Zvolene, na krátky okamih ovplyvnila život nášho najvýznamnejšieho národného buditeľa Ľudovíta Štúra. A naopak, on sa podpísal na jej národnom povedomí. Ľúbostný príbeh dcéry kráľovského sudcu, urodzenej slečny Adely Ostrolúckej a profesora, politika a jazykovedca Ľudovíta Štúra, odkrýva čitateľovi kniha Jar Adely Ostolúckej, ktorej autorom je spisovateľ Ľudo Zúbek. Historici polemizujú o historickej pravdivosti niektorých častí knihy, to však nič nemení na fakte, že krásny ľúbostný príbeh Adely a Ľudovíta sa stal neodmysliteľnou súčasťou našich dejín.

            Mgr. Danicka Oswaldová

        • Podaj ďalej II. - "Pay it forward"
          • Podaj ďalej II. - "Pay it forward"

          • S radosťou Vám oznamujeme, že sa našim českým partnerom podarilo podať pokračovanie projektu “Pay it forward II.” cez Vyšehradský fond. Vďaka schváleniu tohto programu a financiám z VF sa 6 našich žiakov vyberie do Ostravy už 21. apríla a zažijú mnoho zaujímavých aktivít. Navštívime mesto Ostrava (oceľové srdce Česka), ktoré patrí medzi najväčšie priemyselné mestá bývalého Československa, je tretie najväčšie mesto v Česku na hraniciach Moravy a Sliezska, pri hraniciach s Poľskom a prešlo výraznou zmenou prostredia po ťažbe uhlia. Dnes patrí Ostrava medzi najzelenšie mestá v Čechách a vo svojich snahách ozdravovania verejného priestoru neustáva. Chceme deti previesť edukačnými aj športovými aktivitami v tomto meste a rozvíjať ich ekologické správanie podporené vedomosťami o tom, kam vedú zásahy človeka do prírody, ako nežiadané zásahy môže napraviť a zároveň ich uviesť do sveta techniky, ktorá nemusí nášmu prostrediu len škodiť. 

            Veríme, že stretnutie s našimi českými a poľskými partnermi bude obohacujúce aj pre naše deti a že získame cenné informácie o tom, ako sa starať o naše prostredie. 

                                                                                                                                                         napísala Mirka Mrázová

          • Projekt: Pocta Zechenterovi

          •  V marci 2024 sme si s piatakmi a šiestakmi pripomenuli 200. výročie narodenia lekára, prozaika, cestovateľa a prírodovedca Gustáva Kazimíra Zechentera - Laskomerského, na počesť ktorého je pomenovaná záhrada v blízkosti našej školy.

              Zechenterova záhrada je miestom, kde mnohí Kremničania trávia svoj voľný čas. Aj žiaci našej školy radi vybehnú do "Zechenterky" odreagovať sa, nadýchať sa čerstvého vzduchu, zahrať si futbal alebo si len tak posedieť na lavičke, podebatovať a prečítať si kúsok dobrej knihy z knižnej búdky. Možno aj knihy od Gustáva Kazimíra Zechentera Laskomerského.

            Danicka Oswaldová

          • Za čistejšie mesto

          •   Piataci a šiestaci sa v stredu 20. 3. 2024 zapojili do projektu o čistejšie mesto.

              Zaslúžia si veľkú pochvalu za to, ako si bez zaváhania vyhrnuli rukávy, natiahli gumené a igelitové rukavice a často aj so sebazaprením vyčistili časť staničného chodníka od veľakrát naozaj bizarného odpadu.

              Žiaci boli nemilo prekvapení, čo všetko ľudia dokážu zahodiť len tak do trávy. Skonštatovali, že svoje smeti už nikdy neodhodia na zem a rozhodne upozornia každého, kto by tak urobil v ich blízkosti.

              Len by bolo na zvážení kompetentných umiestniť viac smetných nádob, čo by mohlo zlepšiť situáciu s odpadom v uliciach nášho mesta.

            Danica Oswaldová

          • Marcové „zážitkové učenie“ pre 1.stupeň

          •   V stredu 20. marca bolo v Kremnici ešte mrazivé ráno. Nám to však vôbec nevadilo, pretože sme sa tešili na nové zážitky. Školské lavice sme vymenili za historické ulice mesta, za čerstvý vzduch, za modrú oblohu, za farebné jarné kvietky. Veselí sme vykročili na cestu spoznávania. V tento deň sme navštívili areál Kremnického hradu.
              V komentovanej prehliadke sme sa od pani lektorky dozvedeli, že Mestský hrad v Kremnici je národná kultúrna pamiatka. Že ho tvorí súbor stavieb zo 14. – 15. storočia. Prezreli sme si nádherný gotický kostol sv. Kataríny – patrónky mesta.

              Ďalej sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií, nielen o hrade, ale aj o kremnickom zlate, o vzniku mesta „zlatá Kremnica“. Vypočuli sme si niekoľko povestí, ktoré sa viažu k histórii mesta Kremnica. A potom sme so zvedavosťou a odvahou vstúpili do interiéru tmavej „kostnice“. A čo sme tam videli? My Vám to ale neprezradíme...
              Prezradíme Vám len to, že sme mimo školských lavíc strávili zaujímavý a pohodový deň.

            Mirka Daubnerová

        • Návšteva v knižnici
          • Návšteva v knižnici

          •   Pri príležitosti 'Týždňa slovenských knižníc 2024' Knižnica Jána Kollára zorganizovala veľa zaujímavých besied a podujatí.

              Aj naši žiaci tried prvého stupňa sa dňa 4.3. zúčastnili na zaujímavej besede a zážitkovom čítaní s pani Kristínou Mišovičovou, autorkou románov a detských knižiek. Táto beseda sa konala v čitárni Knižnice Jána Kollára. Pani Mišovičová nám predstavila jej najnovšiu knižku Tulaj zo zberného dvora, z ktorej nám aj prečítala.

              Okrem zaujímavých informácií o jej práci a knižkách, si žiaci vyskúšali triediť odpad, čo veľmi dobre zvládli a takisto rýchlo a šikovne poskladali pripravené obrázky. Ďakujeme za príjemný čas strávený s pani spisovateľkou a tešíme sa na ďalšie zaujímavé besedy v Knižnici Jána Kollára.

            Majka Morová

        • O nás v médiách
          • O nás v médiách

          • V sobotu 2. marca 2024 odvysielali o našej škole reportáž v Televíznom klube nepočujúcich na RTVS. Pozrieť si ju môžete v priloženom linku od 15:25 minúty.

        • World Hearing Day 2024 - Call to highlight sign languages
          • World Hearing Day 2024 - Call to highlight sign languages

          •    Pani Jana Filipová z KC ANEPS (Asociácia nepočujúcich Slovenska) Žilina pre nás pri príležitosti Medzinárodného dňa nepočujúcich pripravila tento materiál v slovenskom posunkovom jazyku:

            Každý, kto pracuje so sluchovým postihnutím si môže tento deň pripomenúť statutsom, letákom alebo novinkou ktorú sme zdielali.

            My ako členovia organizácie WFD sme dnes zdielali aj odkaz a video, ktoré nám prišlo. - nie z organizácie WHO ale WFD 

            Vážení riadni a pridružení členovia,

             

            WFD už mnoho rokov spolupracuje so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) na zvyšovaní povedomia o právach na posunkovú reč. Rámcová smernica o vode sa mobilizuje na Svetový deň počutia, ktorý sa každoročne koná 3. marca.

            Tento rok je témou „ Zmena myslenia: Urobme starostlivosť o uši a sluch realitou pre všetkých!“. WHO pri tejto príležitosti uvádza na trh odznaky. Medzi rôznymi odznakmi je WFD hrdá na to, že má jeden, ktorý poukazuje na nepočujúcich ľudí, ktorí používajú posunkovú reč. V prílohe nájdete odznak „Som hluchý, prosím, používajte znaky“. Môžete si ho stiahnuť aj z webovej stránky WHO.

            V nedeľu 3. marca 2024 vás pozývame zdieľať tento odznak alebo fotografie s týmto odznakom na vašich sociálnych médiách s oficiálnym hashtagom #WorldHearingDay . Odporúčame vám tiež rozšíriť túto výzvu medzi vašich členov a komunity.